Braket Çeşitleri

METAL BRAKETLER:

Günümüzde yaygın olarak kullanılan metal braketler paslanmaz çelik materyallerden üretilir. Yüksek kaliteli bu braketler daha önce piyasaya çıkanlara göre daha küçüktür ve daha  rahat kullanılabilir. Metal braketlerin üzerine özellikle çocuklarda çeşitli renklerde lastik ligatürler takılarak ortodontik tedavi motivasyonu arttırılıp tedavinin daha eğlenceli sürmesi sağlanabilir. Bu braketlerin fiyatlarının daha uygun olmaları da bir avantajlarıdır.

 KAPAKLI BRAKETLER:

Özellikle diş çektirmekten çekinen hastaların tercih ettiği bir yöntemdir.

Diğer braket tiplerine göre en üstün özelliği; kapak sistemi sayesinde sürtünmenin en aza indirgenmesi ve dişler üzerine optimum kuvvet uygulanabilmesidir. Bu sayede çene kemiklerinde de genişleme sağlanabilmekte ve diş çekimine ihtiyacı ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca hastaların kontrol randevuları daha kısa sürmektedir. Birçok firmanın kapaklı üretim braketleri mevcuttur. En sık kullanılan ve popüler olanı, Dr. Dwight DAMON tarafından tasarlanan DAMON braketleridir.

 

ŞEFFAF BRAKETLER:

 

Metal braketlerle ilgili estetik kaygıları olan hastalar için genellikle seramik, safir, kompozit gibi farklı meteryallerden üretilen, diş rengini yansıtan, şeffaf veya yarı şeffaf braketlerdir Yetişkin hastalarda ya da gençlerde bu nedenle tercih edilmektedir.

Bu braketlerle birlikte diş renginde ark tellerinin kullanılabilmesi , estetik avantajları daha üst düzeye taşımıştır.

 

LINGUAL BRAKETLER (GÖRÜNMEZ TELLER)

 

Lingual braketlerle yapılan ortodontik tedavi, günümüzde özellikle estetik beklentileri yüksek erişkin hastalar için bir diğer tedavi alternatifi olarak karşımıza çıkmaktadır. Lingual ortodontide, braketler dişlerin dış yüzüne değil, dille komşu olan iç yüzeyine yapıştırılır ve dışarıdan görünmezler. Sosyal statüleri gereği bireylerle çok daha fazla iletişim içinde bulunan ve göz önünde olan yöneticiler, medya çalışanları, mankenler ve benzeri işlerle uğraşanlar için bir tedavi alternatifi olabilir. Ancak bütün ortodontik vakalar için de uygun olmayabilir. Bu durum ortodontistiniz tarafından muayeneniz yapıldıktan sonra size söylenecektir.